Obiekt Zatwarnica zlokalizowany jest w malowniczym miejscu w małej, spokojnej miejscowości. Bliskość szlaków turystycznych i Narodowego Parku jest atutem dla miłośników natury i osób szukających wytchnienia oraz własnego miejsca w Bieszczadach!
PieszeŚcieżka przyrodniczo – historyczna „Hylaty” (długość 12 km, znaki zielone).Zatwarnica: Chata Bojkowska; Miejsce po dawnym młynie w Zatwarnicy; Wodospad na potoku Hylaty; Drzewostan nasienny bukowy; Wychodnie skalne i rezonansowe okazy drzew; Szczyt Dwernik Kamień (1004 m npm); Okopy z czasów I wojny światowej; ZatwarnicaŚcieżka Zatwarnica – Hulskie – Krywe – Tworylne (znaki czerwone).Zatwarnica kościół; Hulskie (ruiny cerkwi i cmentarza); Krywe (ruiny cerkwi i cmentarza); Tworylne (ruiny różnych zabudowań i cmentarza);Szlak turystyczny Zatwarnica – Suche Rzeki – Przeł. Orłowicza – Smerek (długość 9 km, czas przejścia 3,5 godz., znaki żółte).Z Zatwarnicy bardzo dogodnie można dostać się na połoniny. Idąc żółtymi znakami przez przysiółek Suche Rzeki docieramy na Przełęcz Orłowicza. Jest to węzeł szlaków, stąd możemy iść na wspomniany Smerek – 1222 m npm (szlak czerwony), na Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka (szlak czerwony), do schroniska w Jaworzcu (szlak czarny), do Wetliny (szlak żółty).Szlak turystyczny Dwernik – Chata Socjologa (długość 2,8 km, czas przejścia 1,5 godz., znaki niebieskie).Fragment jednego z dłuższych szlaków, tzw. granicznego, którym z pobliskiego Dwernika możemy dojść do kultowego schroniska Chata Socjologa, położonego na jednym z najdzikszych pasm w Bieszczadach – Otrycie. W Chacie znajduje się obserwatorium, z którego można oglądać bieszczadzkie niebo. Rowerowe - Wypożycz rowery w obiekcie - 50 pln/dzieńTrasa: Zatwarnica – Hulskie – Krywe – Przeł. Szczycisko – Studenne – południowe stoki Otrytu (niebieskie znaki).Niezwykle urokliwa trasa, którą poznamy uroki i piękno Doliny Sanu. Szczególnie polecana osobom, które od asfaltu bardziej sobie cenią odludne miejsca, gdzie dominuje przyroda. Wybierając się na tą wycieczkę trzeba zaopatrzyć się w prowiant!KonneSuche Rzeki – Połonina Wetlińska (znaki: żółta kropka na białym tle)Nieopodal Zatwarnicy – w przysiółku Suche Rzeki zaczyna się szlak konnym, którym możemy w siodle dojechać na Połoninę Wetlińską. Ze względu na duże deniwelacje terenu sięgające 500 m trasa ta jest również trudniejsza i przeznaczona dla bardziej zaawansowanych jeźdźców. Widoki z góry z pewnością wynagrodzoną nam wszystkie trudy w siodle. W pobliżu Zatwarnicy znajduje się stadnina koni „U Prezesa” w Chmielu.
Wypoczynek napędzany siłą własnych mięśni...
Przy Ośrodku znajdą Państwo plac zabaw dla dzieci, który wyposażony jest w linowca, tyrolkę, huśtawki oraz sprężynowce.
Zatwarnica położona jest w unikatowym miejscu na mapie Polski dlatego też znajduje się pod specjalną ochroną:Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który obejmuje pasmo Otrytu, dolinę górnego Sanu oraz północne zbocza głównych pasm Bieszczadów. Prawie 80% powierzchni parku stanowią lasy, przeważnie reglowa buczyna karpacka.W otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – utworzony w 1973 r. jest 3-cim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Chroni on najwyższe partie polskiej części Karpat Wschodnich z charakterystycznymi łąkami subalpejskimi, czyli tzw. połoninami. Stanowi ostoję dla niemal wszystkich krajowych dużych ssaków drapieżnych jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, żbiki, żubry, dużych ptaków drapieżnych jak orły przednie, orliki krzykliwe, kilka gatunków sów.Na terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” – utworzony w 1992 r. pod auspicjami UNESCO, w wyniku porozumienia pomiędzy Polską, Słowacją i Ukrainą, którego celem jest jeszcze skuteczniejsza ochrona bogactwa przyrodniczo – kulturowego. Obejmuje po stronie polskiej: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko – Wetliński, po stronie słowackiej Park Narodowy Połoniny i po stronie ukraińskiej – Użański Park Narodowy oraz Nadsański Park Krajobrazowy.Na terenie Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – jego celem jest propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu. Jest drugim pod względem wielkości obszarem chronionego nieba w Europie (113.846 ha, po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve utworzonym w lutym 2013 w Wielkiej Brytanii) oraz drugim tego typu parkiem w Polsce. W Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, możemy bez teleskopu zobaczyć nawet gwiazdy o jasności 7.4 magnitudy. To znaczy, że każdej bezchmurnej nocy, gdy na niebie nie świeci Księżyc, zobaczycie aż ponad 7000 gwiazd. (Dla porównania, w terenach wiejskich, gdzie jest tylko kilka lamp ulicznych, zobaczycie jedynie 2500 gwiazd.)
Wodospad Szepit na potoku Hylaty to najbardziej efektowny i najwyższy wodospad w Bieszczadach. Położony w bliskiej odległości od ośrodka, mierzy sobie około 8 m długości. Można do niego dojść znakowaną ścieżką historyczno – przyrodniczą „Hylaty”. Drugi – równie ciekawy wodospad znajduje się na potoku Hulski. Docieramy do niego wędrując stokówką z Zatwarnicy w stronę Rajskiego. Za ruinami cerkwi w Hulskiem, idziemy wzdłuż potoku (zbaczamy ze szlaku) i idziemy wzdłuż potoku. Wodospad usłyszymy po szumach rzeki.Chata bojkowska w Zatwarnicy to ośrodek kultury – punkt promocji i sprzedaży rękodzieła artystycznego i wyrobów rzemieślniczych. Powstała z inicjatywy miejscowej społeczności by zachować pamięć o przodkach, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Wewnątrz znajduje się ciekawa ekspozycja.Nieistniejące wsie Krywe, Hulskie i Tworylne w Dolinie Sanu – to unikatowe miejsce w całych Bieszczadach. Z dala od ruchliwych szlaków, zwłaszcza wczesną wiosną ukazuje ślady mieszkającej tutaj niegdyś ludności – Bojków. Wsie położone wzdłuż Sanu, tuż pod pasmem Otrytu obecnie kryją w sobie pozostałości w postaci ruin cerkwi, cmentarzy, zabudowań, piwnic. Wczesną wiosną zakwitają drzewa owocowe – jabłonie, czereśnie, grusze. Jest to ostoja zwierzyny – niedźwiedzia brunatnego, żubra, wilka czy też węża Eskulapa.Chata Socjologa to schronisko turystyczne, które zostało wybudowane w 1973 r. na jednym z najdzikszych pasm w Bieszczadach – Otrycie. Powstała wówczas „idea zorganizowania studenckiej bazy z dala od szumu i zgiełku „wielkiego świata”. Wybór padł na powtórnie zdziczałe i w ogóle nie zamieszkane ostępy bieszczadzkiego pasma górskiego o nazwie Otryt. Izolacja położonej na szczycie chatki umożliwiała swobodną wymianę myśli wśród jej bywalców bez narażania się na niebezpieczeństwo inwigilacji ze strony UB” (frag. Ze strony www.otryt.bieszczady.pl). Obecnie na Otrycie stoi druga chata, gdyż ta pierwsza w 2003 r. spłonęła. Szybko odbudowana przyciąga tu wielu turystów. Od 2016 r. działa tu obserwatorium, z którego można oglądać wyjątkowo gwieździste bieszczadzkie niebo.Rezerwat faunistyczne „Krywe” (pow. 511,73 ha) obejmuje swoim zasięgiem 10-kilometrowy odcinek doliny Sanu pod Otrytem. Jest to wyjątkowe miejsce w którym San wije się pomiędzy wzgórzami. Rezerwat chroni bogata florę z 22 skupiskami roślinnymi, duże ssaki puszczańskie, liczne gatunki płazów i gadów, w tym największego w Polsce węża eskulapa – niejadowitego i najrzadszego spośród polskich gadów.